“Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,
ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.” (Ioan.3:16)
ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.” (Ioan.3:16)
Se afișează postările cu eticheta HARNICIE. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta HARNICIE. Afișați toate postările
sâmbătă, 12 februarie 2011
Ajuta-i pe altii... (sa se ridice)
Motto: "Cand te afli intr-o groapa, nu sapa!"
"Cu toti putem cadea in eroism ca intr-o gura de canal..."
"Sa iubesc intreaga lume nu este prea greu pentru mine,
Cel mai greu este sa imi iubesc aproapele..." Autor necunoscut (adaptata pt ceea ce urmeaza...)
Un om a cazut intr-o groapa din care nu putea iesi singur. Un om foarte sensibil la nevoile altora a trecut pe acolo si a spus: "Imi pare foarte rau ca ai cazut acolo." Un om caruia ii placea sa judece totdeauna toate lucrurile, trece si spune: "Este lugic ca un om sa cada intr-o groapa daca nu este atent."
Un adept al miscarii STIINTA CRESTINA trece si spune: "Tu doar ai impresia ca te afli intr-o groapa!" Urmeaza un fariseu: "Numai oamenii panatosi cad in groapa..." Apoi un reporter: "Este o ocazie grozava pentru un reportaj..." Un fundamentalist este de parere: "Iti meriti soarta!"
Urmeaza un Calvinist: "Daca ai fi fost mantuit, niciodata nu ai fi cazut in acea groapa." El este urmat de un armenian: "Desi ai fost mantuit, tot ai cazut in groapa." Dupa el veni un carismatic: "Nu trebuie decat sa marturisesti ca nu te afli in groapa." Apoi este randul unui realist: "Este intradevar o groapa adanca..."
Dupa el trece un vames si intreaba: "Ai platit taxele pentru sederea in groapa?" Mai vine un om caruia ii place sa evite neplacerile in viata: "Hai sa nu mai vorbim despre groapa." Urmeaza un om obisnuit mereu sa-si planga de mila: "Groapa ta este nimic pe langa groapa mea..." Apoi un optimist: "Ar putea fi si mai rau."
Dupa el vine pesimistul: "Lucrurile vor merge din ce in ce mai rau..."
In cele din urma trece Isus; Il vede pe omul din groapa, coboara la el, Il ia de mana si il scoate afara groapa.
Autor Necunoscut)
Motto: "Cel care reuseste sa-si stapaneasca mintea pe deplin are acces la toate lucrurile pe care are dreptul sa le posede." (Andrew Carnegie)
Ispita,
(Autobiografie in cinci capitole)
Capitolul 1
Ma plimb pe strada
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca
Cad in ea.
Suynt pierdut; sunt neputincios.
Nu este gresala mea
Imi va trebui mult ca sa ies afara din ea.
Capitolul 2
Ma plimb pe aceiasi strada
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca
Ma fac ca n-o vad. Cad din nou in ea.
Nu-mi vine sa cred ca ma aflu din iarasi in acelasi loc
Imi va trebui mult saies afara.
Capitolul 3
Ma plimb pe aceiasi strada
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca
O vad ca este acolo
Cu toate acestea cad in ea... Este un obicei deja.
Ochii imi sunt deschisi
Stiu deja unde ma aflu
Este greseala mea
Ies afara imediat.
Capitolul 4
Ma plimb pe aceiasi strada
In mijlocul trotuarului este o groapa adanca
O ocolesc.
Capitolul 5
Ma plimb pe alta strada.
(Autor Necunoscut)
marți, 21 septembrie 2010
Echipa de interventie

Echipa de interventie"De aceea, dati-va si voi toate silintele ca sa uniti cu credinta voastra fapta; cu fapta, cunostinta; cu cunostinta, infranarea; cu infranarea, rabdarea; cu rabdarea, evlavia; cu evlavia, dragostea de frati; cu dragostea de frati, iubirea de oameni. Caci, daca aveti din belsug aceste lucruri in voi, ele nu va vor lasa sa fiti nici lenesi, nici neroditori in ce priveste deplina cunostinta a Domnului nostru Isus Hristos. (2Petru 1:5...8)
Mai jos veti vedea in cateva imagini cum tinerii din biserica noastra au ales sa daruiasca din timpul lor pentru ca vor sa isi adune comori in cer si nu aici pe pamant. Dand o mana de ajutor la nevoie au avut o mare bucurie si s-au simtit de folos si de valoare. Domnul cu ceata lui de ingeri au vegheat ca toti cei przenti si lucratori si benificiari sa aiba bucurie deplina...Domnul sa-i pastreze pe acesti minunati copii in bratul Sau ...
Mai jos, alaturi de etapele lucrului, sunt si cuvintele unuia dintre ei .
In imaginile de mai jos suntem un mic grup care am decis sa ajutam o sora mai in varsta sa punem la pamant"mica jungla" ce se formase. Noaptea in lastarisul format veneau si se ascundeau , betivi, drogati, si sora statea toata noaptea treaza cu grija ce se intampla in curtea ei. Ne-am "inarmat" cu ce a putut procura fiecare; topoare si fierastraie .
-asa arata curtea inainte de face
ordine
-inainte de a ne apuca sa facem curat am facut o mica rugaciune pentru ca Domnul sa ne ajute sa facem curatenie in acea gradina
-dupa ce am terminat treaba asa arata curtea
-multumim lui Dumnezeu ca ne-a ajutat sa terminam ceea ce ne-am propus














Abonați-vă la:
Postări (Atom)
