“Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,
ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.” (Ioan.3:16)

Se afișează postările cu eticheta IMPRESII DE CALATOR. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta IMPRESII DE CALATOR. Afișați toate postările

joi, 23 iunie 2011

BALOANE


"ia copilul acesta, alapteaza-mi-l.." (Exod 2:9)

Dr James Dobson scrie: "Am participat la o cununie intr-o gradina minunata la care s-au dat drumul pe cerul Californiei 150 de baloane colorate umplute cu heliu. In cateva secunde s-au imprastiat pe cer la cateva sute de metri, altele au traverart orizontul. Toate au pornit din acelasi punct de lansare, au fost umplute cu acelasi heliu sl au urcat in aceleasi conditii. Totusi, in cateva minute ele au fost separate de mai mult de o mila. Cateva baloane s-au straduit sa treaca de varful crengilor unor copaci, in timp ce baloanele libere au devenit simple puncte de culoare in calatoria lor spre cer. Ce interesant, m-am gandit eu • Si ce simbolic pentru copii.
Parintilor, voi determinati cat de sus se vor ridica copiii vostri.
Asadar:
a) creeaza climatul potrivit in familia ta. Cuvintele pe care le rostesti, ordinea pe care o stabilesti, muzica si programele de la televizor pe care le ingadui le modeleaza caracterul si viitorul. Daca esti prea ocupat sa observi aceste lucruri, esti prea ocupat!
b) ofera-le mentorii potriviti. Rut a urmat-o pe Naomi, Timotei l-a urmat pe Pavel. Copiii tai o sa urmeze pe cineva. Intrebare este pe cine? Cea mai buna aparare a ta impotriva influentelor distrugatoare este invatatura ofensiva si o purtare asemanatoare cu a lui Hristos. Citeste-le Cuvantul lui Dumnezeu in fiecare zi. Roaga-te pentru ei si cu ei. Fa-o! Nu fi timid! Raufacatorii si traficantii de droguri nu sunt timizi. Vorbeste! Nu-i poti spune mai mult decat cuvintele fiicei lui Faraon pe care le-a spus mamei lui Moise cand i-a salvat fiul din apele Nilului care l-ar fi inghitit "ia copilul acesta, alapteaza-mi-l, si iti voi plati". Parintilor, nu aveti o responsabilitate mai mare! Iar daca o faceti bine, nu va exista rasplata mai mare pentru voi!
Adăugat de ELT(Emy)(admin.C3D)

miercuri, 13 octombrie 2010

DIN NOU DESPRE MAJORITATE...

Se pare ca acest concept de „majoritate” incepe sa ma streseze pe mine si pe altii din ce in ce mai mult. Fie bune fie rele daca spune majoritatea trebuie sa te supui. De cateva zile toamna cea rece s-a instalat incet dar sigur. Toamna e un timp capricios uneori poate fii insorita plina de culoare si chiar calda, alteori poate fi mohorata, ploioasa si foarte friguroasa. Anul acesta avem parte de a doua varianta, asa ca am scos mai devreme hainele mai groase ne-am infofolit si parcurgem strazile de afara in graba cu gandul de a ajunge acasa sa ne incalzim un pic.
Eu stau la bloc. Regia de termoficare ,daca trei nopti la rand sunt temperaturi sub zece grade , incepe furnizarea caldurii in calorifere. Si asa a facut si anul acesta ca si in alti ani. Dar chiar aceasta „nu ma incalzeste cu nimic”. In fiecare an „majoritatea” locatorilor, pentru ca e scump costul caldurii, decide sa dea drumul la intai noiembrie ca sa facem economie. Iar primavara se opreste la intai aprilie. Ce daca doi locatari mai in varsta stau „rebegiti” de frig, ce daca vecinul are copil mic, ce daca alta vecina e bolnava? Nu conteaza ,sa se descurce cum poate fiecare „majoritatea a decis”: sunteti in minoritate ce ne intereseaza pe noi daca va imbolnaviti?....



Asa ca pentru ca nu facem parte din majoritate ne-am adunat toata familia in sufragerie am dat drumul cu ceasul in mana la aerul conditionat sa nu cumva sa ne imbolnavim de la frig.










Bucataria e deasemenea locul unde cand se gateste ceva la cuptor „navalim „ cu totii si o ceasca de ceai si maine prajita cu unt sunt delicioase ....
Am scapat de „iubitul conducator” comunist care ne sfatuia sa facem economie si sa mai punem o haina pe noi si am dat peste maria sa „majoritatea” care ne da aceiasi replica. Daca „majoritatea” ar face niste calcule si ar vedea ca pana la urma mare economie nu se face caci multi care suporta se incalzesc cu gaze si nota de plata la gaza creste si aerul e viciat si organismul in timp se poate inbolnavi si medicamentele costa si ele de te „ustura” la buzunar, ar vedea ca mai bine ar da drumul la calorifere... Dar pentru ca e seara si soarele a apus iar eu am terminat ce aveam de spus e bine sa ma infasor in patura mai bine si sa ma gandesc la lucruri mai inaltatoare care sa ma ajute sa trec peste aceste ganduri, caci a incerca sa le indrept mi-ar da sezatia ca ma lupt cu morile de vant....Pana la urma Dumnezeu e cel ce ne va purta de grija si nu „majoritatea”.....

“echipament avansat de climatizare a picioarelor”
Va doresc o noapte cat mai putin friguroasa !

..VOI STATI LINISTITI...

Ura!!! Merg caloriFerele
„Majoritatea” a inceput sa tremure de frig si ea asa ca in sfarsit s-a dat drumul la calorifere. Cei drept nu sunt fierbinti ci doar calde , dar temperatura a crescut simtitor in casa. Si multumesc lui Dumnezeu azi va fi o zi insorita si cum stam cu geamurile toate orientate spre sud est de la pranz pana apune soarele o sa se incalzeasca in casa. Asa ca versetul postat nu demult mi-a fost de folos si mie reamitindu-mi ce trebuie sa fac in momente dificile. Si apoi sa nu uitam ca Dumnezeu face sa rasara soarele peste toti .... "Domnul Se va lupta pentru voi; dar voi stati linistiti." (Exod 14:14)