“Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea,
ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.” (Ioan.3:16)

Se afișează postările cu eticheta CEVA "MERINDE" PENTRU "UMBLAREA" NOASTRA. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta CEVA "MERINDE" PENTRU "UMBLAREA" NOASTRA. Afișați toate postările

sâmbătă, 12 februarie 2011

Mai aproape de Dumnezeu 9

D0CTRINA DESPRE PACAT.;

Noi credem şi mărturisim că omul, creat de Dumnezeu după chipul şi asemănarea Sa,pentru preamărirea Sa şi o viaţă fericită în El,a fost ademenit de Diavol,devenind neascultător de porunca lui Dumnezeu,şi astfel a intrat în lume păcatul şi blestemul.Păcatul e lipsa de conformitate faţă de legea morală a lui Dumnezeu fie într-o acţiune,dispoziţie sau atitudine.

Dovezile biblice sânt următoarele :

Geneza 3:13 Şi Domnul Dumnezeu a zis femeii: "Ce ai făcut?" Femeia a răspuns: "Şarpele m-a amăgit, şi am mâncat din pom."

1 Ioan 5:17 Orice nelegiuire este păcat; dar este un păcat, care nu duce la moarte.

Romani 14:23 Dar cine se îndoieşte şi mănâncă, este osândit, pentru că nu mănâncă din încredinţare. Tot ce nu vine din încredinţare, e păcat.

Iacov 4:17 Deci, cine ştie să facă bine şi nu face, săvârşeşte un păcat!

Romani 6:13 Să nu mai daţi în stăpânirea păcatului mădularele voastre, ca nişte unelte ale nelegiuirii; ci daţi-vă pe voi înşivă lui Dumnezeu, ca vii, din morţi cum eraţi; şi daţi lui Dumnezeu mădularele voastre, ca pe nişte unelte ale neprihănirii.

Eclesiastul 7:29 Numai, iată ce am găsit: că Dumnezeu a făcut pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe şiretenii.

Psalmii 51:4 Împotriva Ta, numai împotriva Ta, am păcătuit şi am făcut ce este rău înaintea Ta; aşa că vei fi drept în hotărârea Ta, şi fără vină în judecata Ta.

Efeseni 2:1 Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre,

Efeseni 2:2 în care trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

Efeseni 2:3 Între ei eram şi noi toţi odinioară, când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii pământeşti şi ale gândurilor noastre, şi eram din fire copii ai mâniei, ca şi ceilalţi.

Deuteronomul 9:7 Adu-ţi aminte, şi nu uita cum ai aţâţat mânia Domnului, Dumnezeului tău, în pustie. Din ziua când ai ieşit din ţara Egiptului până la sosirea voastră în locul acesta, tot răzvrătiţi împotriva Domnului aţi fost!

Liviu-Cristian Mich

Mai aproape de Dumnezeu 8

Prin naşterea firească,fiecare om moşteneşte sămânţa păcatului,înclinare spre rău,firea păcătoasă Dovezile biblice sânt următoarele :

Romani 5 ;12 De aceea,după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume,şiprin păcat a intrat moartea,şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor,din pricina că toţi au păcătuit...

Romani 5 ;19 Căci,după cum prin neascultarea unui singur om,cei mulţi au fost făcuţi păcătoşi,tot aşa,prin ascultatea unui singur om,cei mulţi vor fi făcuţi neprihăniţi.

Romani 7 ; 17 Şi atunci,nu mai sânt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.

Romani 7 ; 18 Ştiu în adevăr,că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pamântească,pentrucă,ce-i drept, am voinţă să fac binele,dar n-am puterea să-l fac.

Romani 5 ; 6 Căci,pe când eram noi încă fără putere, HRISTOS ,la vremea cuvenită a murit pentru cei nelegiuiţi.

Romani 7:20 Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine.

Romani 7:23 dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.

Omul fiind fiinţă liberă e răspunzător înaintea lui Dumnezeu de toate faptele,vorbele şi gândurile sale.

Toţi oamenii trebuie să moară,iar după moarte urmează judecata şi răsplătirea veşnică. Dovezile biblice sânt următoarele :

Romani 14:12 Aşa că fiecare din noi are să dea socoteală despre sine însuşi lui Dumnezeu.

Matei 12:36 Vă spun că, în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit.

2 Corinteni 5:10 Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul, pe care-l va fi făcut când trăia în trup.

Evrei 9:27 Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,

Mai aproape de Dumnezeu 7

Noi credem şi mătrurisim că omul e creat de Dumnezeu. Trupul omului ,partea materială,e făcută din ţărână,iar natura spirituală a omului e din Dumnezeu după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu.

Dovezile biblice sânt următoarele:

Geneza 1:27 Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.

Geneza 2:7 Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.

Dumnezeu a făcut pe om fără prihană,perfect dar nu desăvârşit,cu voinţă liberă de a alege binele sau răul.

Dovezile biblice sânt următoarele:

Geneza 1:31 Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune. Astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a şasea.

Eclesiastul 7:29 Numai, iată ce am găsit: că Dumnezeu a făcut pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe şiretenii.

Geneza 2:17 dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit."

Psalmii 107:17 Nebunii, prin purtarea lor vinovată, şi prin nelegiuirile lor, ajunseseră nenorociţi.

Deuteronomul 30:15 Iată, îţi pun azi înainte viaţa şi binele, moartea şi răul.

Prin căderea în păcat,omul a căzut sub blestem,şi a devenit incapabil de a trăi voia lui Dumnezeu.

Liviu-Cristian Mich

Mai aproape de Dumnezeu 6

DUMNEZEU DUHUL SFINT dovezile biblice sănt următoarele :

Ioan 4:24 Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh şi în adevăr."

2 Corinteni 3:3 Voi sunteţi arătaţi ca fiind epistola lui Hristos, scrisă de noi, ca slujitori ai Lui, nu cu cerneală, ci cu Duhul Dumnezeului celui viu; nu pe nişte table de piatră, ci pe nişte table care sunt inimi de carne.

2 Corinteni 3:7 Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre, era cu atâta slavă încât fiii lui Israel nu puteau să-şi pironească ochii asupra feţei lui Moise, din pricina strălucirii feţei lui, măcar că strălucirea aceasta era trecătoare

Iov 33:4 Duhul lui Dumnezeu m-a făcut, şi suflarea Celui Atotputernic îmi dă viaţă.

Isaia 48:16 Apropiaţi-vă de Mine, şi ascultaţi! De la început, n-am vorbit în ascuns, de la obârşia acestor lucruri, am fost de faţă. Şi acum, Domnul Dumnezeu m-a trimis cu Duhul Său.

1 Corinteni 2:10 Nouă însă Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adânci ale lui Dumnezeu.

1 Corinteni 2:12 Şi noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Său.

Ioan 15:26 Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.

Ioan 14:26 Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl, în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile, şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"

Faptele apostolilor 5:32 Noi suntem martori ai acestor lucruri, ca şi Duhul Sfânt, pe care L-a dat Dumnezeu celor ce ascultă de El."

Liviu-Cristian Mich

Mai aproape de Dumnezeu 5

În BIBLIE descoperim pe DUMNEZEU FIUL , ISUS HRISTOS ,dovezile biblice sânt următoarele :

Matei 16:16 Simon Petru, drept răspuns, I-a zis: "Tu eşti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui viu

Ioan 1:1 La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.

Luca 1:32 El va fi mare, şi va fi chemat Fiul Celui Prea Înalt; şi Domnul Dumnezeu îi va da scaunul de domnie al tatălui Său David.

Faptele apostolilor 8:37 Filip a zis: "Dacă crezi din toată inima, se poate." Famenul a răspuns: "Cred că Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu."

Faptele apostolilor 9:10 În Damasc era un ucenic numit Anania. Domnul i-a zis într-o vedenie: "Anania!" "Iată-mă Doamne", a răspuns el.

2 Corinteni 1:19 Căci Fiul lui Dumnezeu, Isus Hristos, care a fost propovăduit de noi în mijlocul vostru, prin mine, prin Silvan, şi prin Timotei, n-a fost "da" şi "nu", ci în El nu este decât "da".

1 Ioan 2:24 Ce aţi auzit de la început, aceea să rămână în voi. Dacă rămâne în voi ce aţi auzit de la început, şi voi veţi rămâne în Fiul şi în Tatăl.

1 Ioan 3:23 Şi porunca Lui este să credem în Numele Fiului Său Isus Hristos, şi să ne iubim unii pe alţii, cum ne-a poruncit El

1 Ioan 4:15 Cine va mărturisi că Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rămâne în el, şi el în Dumnezeu.

Ioan 20:31 Dar lucrurile acestea au fost scrise, pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; şi crezând, să aveţi viaţa în Numele Lui. ...................................................urmeaza in continuare................................................................
og/list?user=3t7hhhttp://crestin3d.net/profiles/blc6p6ud4e

Mai aproape de Dumnezeu 4

În BIBLIE descoperim pe DUMNEZEU ca TATĂ , FIU şi DUHUL SFÂNT ,cu desavarşire UNA şi nedespărţiţi în fiinţa Lor. DUMNEZEU, care a făcut lumea şi tot ce este în ea, este DOMNUL cerului şi al pământului, şi nu locuieşte în temple făcute de mâini.Faptele apostolilor 17:24. dovezile biblice sînt următoarele :

2 Corinteni 13:14 Harul Domnului Isus Hristos, şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh, să fie cu voi cu toţi! Amin.

Matei 28:19 Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.

1 Ioan 5:7 (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Duhul Sfânt, şi aceşti trei una sunt.)

DUMNEZEU TATAL

Ioan 6:27 Lucraţi nu pentru mâncarea pieritoare, ci pentru mâncarea, care rămâne pentru viaţa veşnică, şi pe care v-o va da Fiul omului; căci Tatăl, adică, însuşi Dumnezeu, pe el L-a însemnat cu pecetea Lui."

1 Petru 1:2 după ştiinţa mai dinainte a lui Dumnezeu Tatăl, prin sfinţirea lucrată de Duhul, spre ascultarea şi stropirea cu sângele lui Isus Hristos: Harul şi pacea să vă fie înmulţite!

Matei 11:25 În vremea aceea, Isus a luat cuvântul şi a zis: "Te laud, Tată, Doamne al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi şi pricepuţi, şi le-ai descoperit pruncilor.

Luca 22:42 zicând: "Tată, dacă voieşti, depărtează paharul acesta de la Mine! Totuşi, facă-se nu voia Mea, ci a Ta."

Luca 23:34 Isus zicea: "Tată, iartă-i, căci nu ştiu ce fac!" Ei şi-au împărţit hainele Lui între ei, trăgând la sorţi.

Luca 23:46 Isus a strigat cu glas tare: "Tată, în mâinile Tale Îmi încredinţez duhul!" Şi când a zis aceste vorbe Şi-a dat duhul.

1 Corinteni 8:6 totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile şi prin El şi noi. ..........................................urmeaza in continuare....................................................................................

Mai aproape de Dumnezeu 3

Astazi vorbim despre DUMNEZEU -dovezile biblice sant:

Geneza 1:1 La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul.

Efeseni 4:6 Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.

Maleahi 2:10 N-avem toţi un singur Tată? Nu ne-a făcut un singur Dumnezeu? Pentru ce dar suntem aşa de necredincioşi unul faţă de altul, pângărind astfel legământul părinţilor noştri?

Iov 31:15 Cel ce m-a făcut pe mine în pântecele mamei mele, nu l-a făcut şi pe el? Oare nu ne-a întocmit acelaşi Dumnezeu în pântecele mamei?

Romani 1:19 Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.

Romani 1:20 În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;

Romani 11:36 Din El, prin El, şi pentru El sunt toate lucrurile. A Lui să fie slava în veci! Amin.

Psalmii 94:9 Cel ce a sădit urechea, s-ar putea să n-audă? Cel ce a întocmit ochiul, s-ar putea să nu vadă?

.....................................urmeaza in continuare...................................................................................

Mai aproape de Dumnezeu 1

Din cauza bunătăţi,dragostei,milei,experienţelor trăite,în viaţa aceasta pe acest pământ,de mine a nenumăratelor dovezi de dragoste.iertare şi îndurare care le-am trăit cu DUMNEZEU doresc să vă împart şi vouă cuvâtul lui DUMNEZEU Cartea Sfântă BIBLIA singura Carte din lume care trasformă oamenii în fiecare zi.Carte care m-a trasformat şi pe mine:

BIBLIA este cuvântul lui DUMNEZEU , este împărţită în două testamente Vechiul testament sau Vechiul Legământ (de la GENEZA până la MALEAHI ) şi Noul Testament sau Noul Legământ ( de la MATEI până la APOCALIPSA), Dovezile biblice care afirmă acesta:

Galateni 1:1 Pavel, apostol nu de la oameni, nici printr-un om, ci prin Isus Hristos, şi prin Dumnezeu Tatăl, care L-a înviat din morţi,

2 Petru 1:21 Căci nici o prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.

2 Timotei 3:16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

Ioan 10:35 Dacă Legea a numit ,dumnezei', pe aceia, cărora le-a vorbit Cuvântul lui Dumnezeu, - şi Scriptura nu poate fi desfiinţată, -

Ioel 2:28 După aceea, voi turna Duhul Meu peste orice făptură; fiii şi fiicele voastre vor prooroci, bătrânii voştri vor visa visuri, şi tinerii voştri vor avea vedenii.

Matei 10:20 fiindcă nu voi veţi vorbi, ci Duhul Tatălui vostru va vorbi în voi.

Corinteni 2:10 Nouă însă Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adânci ale lui Dumnezeu

1 Corinteni 11:23 Căci am primit de la Domnul ce v-am învăţat; şi anume că, Domnul Isus, în noaptea în care a fost vândut, a luat o pâine.

BIBLIA Cuvântul lui DUMNEZEU scris prin inspiraţia DUHULUI SFÂNT e singura regulă şi normă de credicioşie şi purtare în viaţa aceasta. Dovezi biblice care afirmă aceasta:

Efeseni 1:13 Şi voi, după ce aţi auzit cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre); aţi crezut în El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt, care fusese făgăduit,

Romani 10:17 Astfel, credinţa vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.

2 Timotei 3:17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

Psalmii 119:105 Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele, şi o lumină pe cărarea mea.

.......................................urmeaza in continuare..................................................................
og/list?user=3t7hhhttp://crestin3d.net/profiles/blc6p6ud4e

Mai aproape de Dumnezeu 2

BIBLIA este singura autoritate în materie de religie,EA este suficientă pentru învăţătura noastră . Astfel nu este nevoie de sprijinul tradiţiei . Dovezile biblice sânt acestea :

Matei 15:6 nu mai este ţinut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Şi aţi desfiinţat astfel cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.

Ioan 17:17 Sfinţeşte-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.

Ioan 5:39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.

Isaia 34:16 Căutaţi în cartea Domnului, şi citiţi! Nici una din toate acestea nu va lipsi, nici una nici alta nu vor da greş, căci gura Domnului a poruncit lucrul acesta: Duhul Lui va strânge acele sălbăticiuni.

Faptele apostolilor 17:11 Iudeii aceştia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna, şi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este aşa.

Ioan 20:31 Dar lucrurile acestea au fost scrise, pentru ca voi să credeţi că Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; şi crezând, să aveţi viaţa în Numele Lui.

sâmbătă, 11 decembrie 2010

DUMNEZEU

Dumnezeu



Citeste totul pana la capat! Mai-mai ca l-am sters si eu, dar cata binecuvantare cand am ajuns la sfarsit!

Subiect:
CITESTE NUMAI DACA AI TIMP PENTRU DUMNEZEU

Doamne, cand l-am primit m-am gandit...

N-am timp pentru asa ceva...si in plus nu e potrivit la serviciu.

Apoi am realizat ca exact felul asta de a gandi..., tocmai asta e cauza atator probleme azi in lume.


Incercam sa-l tinem pe Dumnezeu in biserica duminica dimineata... Si poate duminica seara...
Si, poate, la vreun eveniment in mijlocul saptamanii.

Si ne place sa-L avem in preajma la boala...
Si, bineinteles la inmormantari.

Cu toate acestea nu ne facem timp pentru El la serviciu, sau la joaca...

Pentru ca...partea asta a vietii credem...ca o putem, ca trebuie, sa o rezolvam singuri.

Doamne, iarta-ma daca vreodata mai cred ca exista...

un timp si un loc anume unde...

EL nu e pe primul loc in viata mea!


Ar trebui sa gasim totdeauna timp sa ne amintim cate a facut El pentru noi.



Daca nu te rusinezi sa faci urmatoarele, urmeaza directiile:

Isus a spus: "Daca te rusinezi de mine, si eu ma voi rusina de tine in fata Tatalui."

Te rusinezi de Domnul?

Trimite acest e-mail numai daca ESTI SIGUR CA VREI!!

Da, il iubesc pe Domnul!

El este izvorul vietii si Mantuitorul nostru.

El ma tine in fiecare zi. Fara El voi fi nimic, nu voi reusi nimic. Fara El sunt nimic. Insa, fiind cu Cristos, El ma intareste. (Fil. 4:13)




Un test simplu...

Daca il iubesti pe Domnul... si nu ti-e rusine de minunatiile pe care le-a infaptuit pentru tine,

trimite acest mesaj la 10 persoane, inclusiv cui ti l-a trimis tie!

Nici nu stiu daca am 10 persoane pentru acest mesaj... Dar tu?



POEM



Am ingenunchiat rugandu-ma, dar nu prea mult, caci multe altele aveam de facut.
Ma grabeam la serviciu, chitantele erau gramada.
Asa ca am ingenunchiat si am spus grabit o rugaciune,
M-am ridicat apoi repede sa plec.


Datoria mea de crestin era implinita, sufletul meu se putea linisti.


Toata ziulica n-am gasit timp sa spun o vorba buna, sa vorbesc cu prietenii despre Isus.
Oricum, ma temeam ca mi-ar rade in fata.


N-am timp, n-am timp, prea multe de facut...
Ma plangeam intruna...


Chiar n-aveam timp pentru un suflet la nevoie?
Poate nici timp sa mor???

M-am apropiat de Domnul, i-am stat in fata cu ochi mariti:

Tinea in maini o carte,
Cartea vietii


Dumnezeu s-a uitat in carte:"Numele tau nu-i de gasit. Aveam de gand sa-l trec in carte, dar timpul mi-a lipsit."


Hmmm, dar tu? Ai timp sa trimiti acest mesaj?


Nu te opri, mergi pana la capat!
Usor / greu

De ce ne e mai greu sa spunem adevarul, si atat de usor o minciuna?


De ce ne ia somnul in biserica, dar ne trezim imediat ce predica e gata?

De ce ne vine atat de greu sa vorbim despre Dumnezeu, dar atat de usor cand e vorba de lucruri frivole?

De ce gasim plictisitoare o cartulie religioasa, dar ne uitam cu interes intr-o revista la moda?

Cum de ne e atat de usor sa stergem un mesaj religios, dar trimitem tot felul de prostioare?

De ce bisericile devin tot mai mici, in timp ce barurile si cluburile de dans sunt neincapatoare?

Te dai batut? Mai gandeste-te!





Vei trimite acest e-mail, sau il vei sterge?

Nu uita, Dumnezeu ne priveste.
Roata rugaciunii-
Haideti sa vedem daca diavolul poate opri ofensiva!

Iata ce trebuie sa faci:
La primirea acestui mesaj spune o rugaciune pentru persoana care ti l-a trimis...

Rugaciunea e un lucru minunat...

Nu costa nimic, dar rasplata e minunata!
BINECUVANTAREA LUI DUMNEZEU SA FIE CU NOI, CU TOTI!

Binecuvantarea Domnului sa cada asupra ta! Sper ca toti sa fiti binecuvantati, asa cum sunt eu, in urma acestui mesaj! Oare cati il vor sterge din cauza titlului?

Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti !!





duminică, 5 decembrie 2010

SA NE IUBIM UNII PE ALTII.....

Dumneseu este iubirea si orice construim trebuie sa construim pe aceasta temelie .Dintr-o inima plina de iubire vin si faptele bune si blandetea si rabdarea si smerenia si vorbele pline de incurajare ... Sa nu uitam ca "oricine iubeste este nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu .Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu ".Deci ,sa nu ne inselam ,si abia in fata lui Dumnezeu ,cand totul va fi descoperit ,sa intelegem ca, in realitate ,am fost doar"arama sunatoaresi chimval rasunator "(1Corinteni 13:1).Domnul nostru ne cheama sa iubim asa cum ne iubeste El ,iar El iubeste fara limite ,fara conditi ,cu o iubire care iarta totul,sufera totul ,crede totul ,nadajduieste totul,rabda totul(1Corinteni13:7),iar Isus este dovada acestei iubiri . De aceea ,in orice facem .spunem sau simtim ,sa ne punem o singura intrebare:"Este dragostea cea care ma conduce acum ?" Eu sper ca de fiecare data raspunsul va fi "DA", insa daca raspunsul este "nu",sa venim inaintea Lui cu inima deschisa si sincera si sa Il rugam pe Domnul iubiri sa reverse in noi dragostea Lui ,caci El este credincios si ne raspunde .
Sa ne iubim uni pe altii (1Ioan 4:7) pentru ca aceasta este dovada ca suntem din Dumnezeu si nu din lume.
Scrisa de Luce

miercuri, 13 octombrie 2010

ULTIMUL ALERGATOR

de Lisa Beach
tradus Rodica Botan
“Marathonul Annual” din orasul meu se tine de obicei vara cind temperaturile sint insuportabile. Mi se daduse misiunea sa insotesc in ambulanta grupul de alergatori in caz ca cineva ar avea nevoie de vreo interventie medicala. Soferul ambulantei impreuna cu mine aveam aer conditionat in ambulanta si asteptam gongul la ceva distanta de grupul de 100 si ceva de atleti care erau asezati la linia de pornire.
“Noi trebuie sa stam in spatele ultimului atlet, asa ca ia-o incet…i-am zis soferului, Doug, cind s-a dat startul. “Sa speram ca ultimul alergator o sa aiba viteza…” zise el rizind.
Cum incepusera sa-si ia fiecare locul, cei mai rapizi alergatori incepusa sa se piarda din vedere…si ochii mi se oprira pe o femeie cu pantaloni scurti albastii si luciosi de alergator si o bluza alba, prea larga pentru ea. “Doug…uita-te”…
Fara cuvinte ne uitaram unul la altul si fara sa ni se spuna… am stiut ca asta este ultimul alergator. Picioarele erau intoarse spre inauntru in timp ce genunchiul sting era sucit inafara. Picioarele ei erau indoite si atit de sucite ca aproape parea imposibil sa crezi ca poate sa mearga…darmite sa alerge un marathon.
Dough si cu mine priveam in tacere cum incet, incet avansa. Nu am scos nici unul un singur cuvintel. Ne miscam cu ambulanta un pic si apoi asteptam ca sa prinda ea un pic de distanta, apoi din nou ne mai miscam un pic.
Privind-o cum cu atita greutate punea un picior in fata celuilalt, m-am trezit parca respirind greu pentru ea si cu rasuflarea taiata impingind-o mintal sa avanseze. In alte momente as fi vrut sa se opreasca dar in acelasi timp ma rugam sa nu se opreasca ci sa-si termine cursa.
In sfirsit…era ultima ramasa pe pista. Imi curgeau lacrimile in timp ce emotionat stateam pe marginea scaunului si priveam cu admiratie profunda si respect, si poate reverenta cum se forta inainte cu o determinare de fier, parcurgind ultima mila.
Cind in sfirsit linia de sosire aparu in fata noastra, peste tot era plin de gunoi lasat acolo de multimile de oameni care sarbatorisera deja pe cistigatori si plecasera acasa de mult. Dar, stind drept si mindru, la sosire statea un om singur, asteptind. Din hirtie creponata crease o panglica pe care o tinea cu o mina si cealalta o legase de un stilp. Incet, ultimul alergator trecu linia de sosire rupind panglica si lasind in urma doua jumatati fluturind in urma ei…
Nu cunosc numele acestei femei, dar in acea zi, ea a devenit bucatica din viata mea, o parte de care imi amintesc mereu si de care depind in unele momente. Pentru ea, marathonul n-a insemnat sa ii intreaca pe ceilalti alergatori, sau sa cistige trofeul, pentru ea a insemnat sa sfirseasca ceea ce si-a propus sa faca, cu orice sacrificiu. Cind gindesc uneori ca anumite lucruri sint prea dificile sau imi iau prea mult timp, sau cind am pe buze fraza…”nu mai pot sa fac…una sau alta”, ma gindesc la ultimul alergator…si orice am de facut incepe sa mi se para mult mai usor…
………………………………
Nu stiu daca mai e nevoie sa va spun ce simtaminte am avut traducind aceste rinduri. M-am gindit la multele situatii cind am irosit timp si energie fiind in competitie cu …persoane care la ora asta sint atit de neimportante; sau cind am cheltuit resurse pretioase sa impresionez pe cineva…si de obicei persoanele respective nu merita impresionate…
Si in acelasi timp, exista in noi dorinta sa facem o lucrare buna, sfinta pentru Dumnezeu. Si in fiecare an ne luam angajamente, dar ne pierdem pe parcurs. Sintem handicapati in unele privinte, neputinciosi in altele, inceti si lipsiti de coordonare. Dar undeva la linia de sosire Dumnezeu, Tatal nostru iubitor ne asteapta …ne asteapta ca pe niste invingatori , nu conteaza cit timp ne ia, nu conteaza ca altii au terminat mai repede…Amintiti-va de Fiul risipitor.
Poate anul asta ne hotarim sa fim mai sirguinciosi si sa ne straduim mai mult…un pas in fata celuilalt, catre tinta noastra; acolo ne asteapta o rasplata vesnica!

(de pe blogul Rodicai)

CUM SA SCAPAM DE POVERI

Eu cred ca in fiecare dimineata si sera ar trebui sa ne amintim esenta predicii de mai jos pentru ca umblarea noastra sa fie mai "buna" si "usoara" cum ne-a sfatuit Domnul si Mantuitorul nostru Isus Hristos.
PREDICA/fratele Sorin Badragan/17.01.2010
"Dimineata ne imbracam ne aranjam punem diverse haine pe noi. Dar in afara de haine noi mai punem ceva, noi punem si poveri (ca un sac care se numeste pacate). Si credem ca prin puterea noastra vom vom rezolva problema lor. Nu prin fapte bune putem rezolva pacatelesi nici prin moralitate. Pacatul facut impotriva lui Dumnezeu este o povara
“Un psalm al lui David. O cantare.) Ferice de cel cu faradelegea iertata si de cel cu pacatul acoperit!” (Ps.32:1)
“Atunci Ti-am marturisit pacatul meu si nu mi-am ascuns faradelegea. Am zis: „Imi voi marturisi Domnului faradelegile!” Si Tu ai iertat vina pacatului meu. “ (Ps.32:5)
“N-a mai ramas nimic sanatos in carnea mea, din pricina maniei Tale; nu mai este nicio vlaga in oasele mele, in urma pacatului meu.” (Ps.38:3)
“Imi marturisesc faradelegea, ma doare de pacatul meu.” (Ps.38:18)
“Spala-ma cu desavarsire de nelegiuirea mea si curata-ma de pacatul meu! “(Ps.51:2)
Caci imi cunosc bine faradelegile, si pacatul meu sta necurmat inaintea mea. “(Ps.51:3)
1.Nu incerca sa iti ascunzi in coltul cel mai intunecat povara = pacatul. El devine o robie. Facem pacate si nu le marturisim.
2. A incerca sa fi religios prin puterea ta. Ex. Apostolul Pavel.. Saul era religios si era considerat sfant, dar cand se intalneste cu Domnul Isus Hristos isi da seama ca nu poate fi curat prin puterea sa. Filipeni cap. 3” Dar lucrurile care pentru mine erau castiguri le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos. Ba inca si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos si sa fiu gasit in El, nu avand o neprihanire a mea pe care mi-o da Legea, ci aceea care se capata prin credinta in Hristos, neprihanirea pe care o da Dumnezeu, prin credinta.” Luter a realizat acelasi lucru: povara ramane oricat de religios esti, pentru ca clachezi. Domnul Isus spune ca fariseii puneau poveri pe care nici ei nu le puteau face.
3.Ranile pe care ni le-au pus altii in inima. Penina ii amintea Anei ca nu a adus copii pe lume. Ana avea rani profunde. Femeia care i-a sters picioarele cu lacrimile ei Mantuitorului, nu isi plangea doar pacatele ci sir anile adanci. Durerea unor dezamagiri, problemele reale cu care ne confruntam.
“Era un om din Ramataim-Tofim, din muntele lui Efraim, numit Elcana, fiul lui Ieroham, fiul lui Elihu, fiul lui Tohu, fiul lui Tuf, efratit.El avea doua neveste: una se numea Ana, iar cealalta Penina. Penina avea copii, dar Ana n-avea. In ziua cand isi aducea Elcana jertfa, dadea parti nevestei sale Penina, tuturor fiilor si tuturor fiicelor pe care le avea de la ea.Dar Anei ii dadea o parte indoita; caci iubea pe Ana. Dar Domnul o facuse stearpa.Si in toti anii era asa. Ori de cate ori se suia Ana la Casa Domnului, Penina o intepa la fel. Atunci ea plangea si nu manca. Elcana, barbatul ei, ii zicea: „Ano, pentru ce plangi si nu mananci? Pentru ce ti-este intristata inima? Oare nu pretuiesc eu pentru tine mai mult decat zece fii?”Ana s-a sculat, dupa ce au mancat si au baut ei la Silo. Preotul Eli sedea pe un scaun, langa unul din usorii Templului Domnului. Si Ana se ruga Domnului cu sufletul amarat si plangea. Ana vorbea in inima ei si numai buzele si le misca, dar nu i se auzea glasul. Eli credea ca este beata si i-a zis: „Pana cand vei fi beata? Du-te de te trezeste!”Ana a raspuns: „Nu, domnul meu, eu sunt o femeie care sufera in inima ei, si n-am baut nici vin, nici bautura ametitoare; ci imi varsam sufletul inaintea Domnului. Sa nu iei pe roaba ta drept o femeie stricata, caci numai prea multa mea durere si suparare m-a facut sa vorbesc pana acum.”S-au sculat dis-de-dimineata si, dupa ce s-au inchinat pana la pamant inaintea Domnului, s-au intors si au venit acasa la Rama. Elcana s-a culcat cu nevasta sa Ana, si Domnul Si-a adus aminte de ea. Cand i s-au implinit zilele, Ana a ramas insarcinata si a nascut un fiu, caruia i-a pus numele Samuel „caci”, a zis ea, „de la Domnul l-am cerut.” Barbatul sau, Elcana, s-a suit apoi cu toata casa lui sa aduca Domnului jertfa de peste an si sa-si implineasca juruinta. Dar Ana nu s-a suit si a zis barbatului ei: „Cand voi intarca copilul il voi duce, ca sa fie pus inaintea Domnului si sa ramana acolo pentru totdeauna.”Elcana, barbatul ei, i-a zis: „Fa ce vei crede, asteapta pana-l vei intarca. Numai implineasca-Si Domnul cuvantul Lui!” Si femeia a ramas acasa si a dat tata fiului ei, pana l-a intarcat. Ana a zis: „Domnul meu, iarta-ma! Cat este de adevarat ca sufletul tau traieste, domnul meu, atat este de adevarat ca eu sunt femeia aceea care stateam aici langa tine si ma rugam Domnului. Ana s-a rugat si a zis: „Mi se bucura inima in Domnul, puterea mea a fost inaltata de Domnul; mi s-a deschis larg gura impotriva vrajmasilor mei, caci ma bucur de ajutorul Tau. Elcana s-a dus acasa la Rama, si copilul a ramas in slujba Domnului, inaintea preotului Eli.”
4.Neiertarea. Cineva ne greseste.Sotul, sotia, copiii, parintii, colegii,fratii, surorile. Si spui: Nu voi mai vorbi cu el, nu ma asteptam ca tocmai tu…Dar cei care te-au ranit pot fi relasati in timp ce tu esti cel care poarta povara. Neiertarea nu ne da pace. S-ar putea ca cel care a gresit nici sa nu realizeze. Neiertarea fura bucuria si pacea.
5.Ingrijorarile. Cum vei plati facturile? Cand voi avea o nevasta? Cand o sa ma insor? Ce o sa fac la scoala? Povara aceasta este mare. Cuvantul pentru ingrijorare este tradus ad literam: a imparti mintea. A avea mintea impartita inseamna o viata neamplinita. S-a dovedit ca ingrijorarea duce la boli, la dereglarea tiroidei, disfunctii ale stomacului. Ne ingrijoram cu ceea ce nu avem si cu ce avem ce vom face…
Sacii pe care ii luam in fiecare dimineata…Nu exista nici o sansa?... “Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna.” (Mat.11:28)
Este cineva care stie de poverile tale sit e invita sa-I dai Lui poveriletale. Sa le aruncam asupra Lui. Domnul zice in versetul de mai sus”Vino la Mine daca esti trudit si imovarat.”
Daca iti marturisesti pacatele Domnul Isus le iarta sit e curateste prin sangele Sau. “Povara ta ar trebui sa stea pe spatele meu nu al tau” zice Domnul. Nu incerca tu. Prin har a-ti fost tamaduiti. Nu trebuie sa muncesti pentru mantuirea ta, accept-o prin credinta. Firea noua ne va ajuta dand libertate lui Dumnezeu sa lucreze in vietile noastre, caci Dumnezeu ne-a altoit. Ana adduce poverile la templu. Cel la care trebuie sa venim cu poverile noastre este Dumnezeu. Vino la Isus cu toate ranile tale. Sa iertam cum ne-a invatat Domnul. “Atunci Petru s-a apropiat de El si I-a zis: „Doamne, de cate ori sa iert pe fratele meu cand va pacatui impotriva mea? Pana la sapte ori?” Isus i-a zis: „Eu nu-ti zic pana la sapte ori, ci pana la saptezeci de ori cate sapte.” De cate ori adica de 490 de ori intr-o zi. Nu purta neiertarea pe spatele tau.
“Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi.” (1Petru5:7) ;
Bucurati-va totdeauna in Domnul! Iarasi zic: Bucurati-va! Blandetea voastra sa fie cunoscuta de toti oamenii. Domnul este aproape. Nu va ingrijorati de nimic; ci, in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri, cu multumiri. Si pacea lui Dumnezeu, care intrece orice pricepere, va va pazi inimile si gandurile in Hristos Isus.”(Filipeni 4:4..7);
Binecuvantat sa fie Domnul care zilnic ne poarta povara, Dumnezeu, Mantuirea noastra”(Psalmul 68:19)
“Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna.” (Mat.11:28)
“Luati jugul Meu asupra voastra si invatati de la Mine, caci Eu sunt bland si smerit cu inima; si veti gasi odihna pentru sufletele voastre. Caci jugul Meu este bun, si sarcina Mea este usoara.” (Mat.11:29,30)
Cu alte cuvinte”Pentru ca Ma aveti pe Mine in viata voastra”.E un stil de viata placut sa fii copilul lui Dumnezeu. Sa traim cu El si pentu El in fiecare zi.
“Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat.6:33)
“Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Luc.12:31)
Cu alte cuvinte”Faceti ce va zic Eu si poverile le voi purta Eu” Fa schimb cu El. Da-I Lui poverile tale. Domnul Isus vrea sa faca schimb cu tine: vrea sa-ti ia poverile tale si tu sa iei “jugul” Lui “bun” si “sarcina” lui “usoara”.
Statutul de copil al lui Dumnezeu e cel mai profitabil schimb pe care il poti face…."
(mentionez ca fratele Sorin avea la indemana cateva ruxacuri maricele pe care le-a adaugat in spate ori de cate ori vorbea de o noua povara. La sfarsit dupa ce a vorbit de eliberarea de poveri a pus ruxacurile la piciorul unei cruci sinbolice din lemn . A loat apoi un ruxacel mic si usor ce simboliza sarcina jugul bun si sarcina usoara. )
Acum sunt la moda gentile mari. Eu nu sunt in pas cu moda si nu imi permit sa cumpar genti des asa ca port o geanta ori pana se strica ori pana primesc alta. Penultima geanta primita era mare incapatoare dar cam incomoda. Cu catva timp in urma am primit un ruxacel mic care pentru ca mi s-a parut mai usor de purtat l-am inlocuit cu geanta mare. Dupa ce am ascultat minunata predica a fratelui Sorin si am realizat ca atunci cand e vorba de lucrurile material gandim logic; inlocuim o povara mare cu una mai mica, ma intreb oare de ce nu gandim si pe plan spiritual asa? …
(o povara mare pentru un copil ruxacul acela imens din spatele baiatului si o geanta prea mare pentru o fetita asa mica nu credeti? oare nu asa procedam si noi uneori in viata noastra de crestini?)